Fuglejakt i høst: Nesten alt åpner
Statskog åpner for jakt i nesten alle sine områder fra 10. september, men det er noen få unntak.
– Bestandene har stabilisert seg på et høyt nivå, og det gir trygghet for bærekraftig jakt, sier Jo Inge Breisjøberget, fagsjef for jakt og fiske i Statskog.
God tilgang i nord
Takseringene viser at rypebestanden har holdt seg oppe, særlig i Nordland og Troms. Statskog tilpasser jakttrykket i hvert terreng, og reguleringene finnes på inatur.no.
Unntak i Nord-Troms
Med fortsatt god bestand av rype og skogsfugl, åpner Statskog for jakt i store deler av landet. Unntaket er Nord-Troms, der områdene Kvænangen, Nordreisa, Kåfjord og Storfjord holdes stengt for rypejakt. Enkelte områder ble også stengt i fjor, men i år er det kun disse som ikke åpnes.
Presis regulering
Statskog styrer jakta gjennom antall jaktdager, ikke kvoter. I tillegg gjelder maksfangst på fire ryper og to skogsfugl per jeger per dag.
Unikt forskningsprosjekt
Statskog og NINA startet i år et stort forskningsprosjekt for å undersøke effekten av ulike høstingsnivå. Prosjektet omfatter 64 jaktfelt og skal gi ny kunnskap om bærekraftig forvaltning. Årets reguleringer før høstingsprosjektet finner du her. I tillegg vil hver enkelt jeger som har jakt på forsøksfelt bli kontaktet.
Her kan du lese mer:
- Ytterligere informasjon om høstens regulering av rype- og skogsfugljakt
- Resultatene fra årets fugletaksering
- Høstingsprosjektet 2025–2028
Vil du ha nyheter fra oss? Registrer deg her for e-postvarsling