Statskog med i to nye nasjonale forskningssentre for bærekraftig arealbruk
Statskog er brukerpartner i to av fire nye nasjonale forskningssentre som skal gi mer kunnskap om bærekraftig bruk og forvaltning av naturen.
Sentrene er del av regjeringens satsing på bærekraftig arealbruk, og skal bidra til bedre beslutningsgrunnlag for både myndigheter og næringsliv.
For Statskog, som forvalter store arealer og har naturmangfold og klima som sentrale bærekraftstema, gir deltakelsen tilgang til forskningsbasert kunnskap som kan styrke arbeidet med å ta vare på naturen – samtidig som det legges til rette for bærekraftig verdiskaping.
– Dette er forskning som treffer direkte på utfordringene vi står i som grunneier og forvalter. Gjennom sentrene får vi både bidra med erfaringer fra praksis og ta i bruk ny kunnskap som kan gi bedre og mer kunnskapsbaserte beslutninger, sier Asbjørn Hagen, bærekraftansvarlig i Statskog.
To nasjonale forskningssentre
Statskog deltar i Centre for Innovative Solutions for Sustainable Land Use and Nature Management og Centre of Biodiversity Forecasting. Det ene senteret skal utvikle løsninger for mer bærekraftig arealbruk i sektorer med stort arealpress, mens det andre skal utvikle metoder for å forutsi hvordan arealbruk påvirker naturmangfold over tid.
Forskningssentrene har en prosjektperiode på åtte år.