Hopp til hovedinnhold
Jegere på opplæringsjakt i 2025
Marius F. Knudsen
Jakt og fiske

Nye muligheter for opplæringsjakt i 2026

Statskog fugl
Statskogredaksjonen

Statskog viderefører opplæringsjakt i 2026. Målet er å gi nye jegere en enkel vei inn i storviltjakta, med praktisk trening og tett oppfølging.

Tilbudene passer spesielt for dem som ikke har et jaktlag å gå inn i, eller som vil bygge litt erfaring før de søker ordinær jaktplass.

– Opplæringsjakt handler om å senke terskelen for å delta i storviltjakt. Mange har interesse for jakt, men mangler jaktlag eller erfaring. Her får de mulighet til å lære i praksis og finne ut om dette er noe de vil gå videre med, forklarer Eva Kristin Grøndal, jakt- og fiskekonsulent i Statskog.

Toppfoto: fra opplæringsjakt i Finnemarka i 2025
Pause_opplaeringsjakt_Finnemarka Marius F. Knudsen

Pausene og jaktpraten er viktig!

Samarbeid og lokale opplegg

I Nordland stiller Statskog kvoter og grunn til disposisjon, mens NJFF tar seg av opplæringen.

I Trøndelag tilbys opplæringsjakt på elg gjennom ulike lokale opplegg, i samarbeid med foreninger og lokalt forankrede jaktmiljø. I Meråker arrangeres opplæringsjakt på elg i samarbeid med Meråker Jeger- og Fiskerforening. Dette er en langhelg med teori første dag og jakt de påfølgende dagene. I Bangdalen (Namsos) gjennomføres den tradisjonelle opplæringsjakt på elg i tre perioder à tre dager, med nye deltakere i hver periode.

– Felles for disse tilbudene er at deltakerne får tett oppfølging og mulighet til å lære jakt i praksis. Samtidig er dette kortere opplegg enn tradisjonell deltakelse i jaktlag, noe som gjør tilbudene mer tilgjengelige for mange, sier Eva Kristin Grøndal.

Opplæringsjakta på elg i Finnemarka i Buskerud utgår i år, men opplæring i rådyrjakt i Hurum fortsetter.

På opplæringsjakt i Bangdalen TMM Produksjon

Instruktør og kursdeltaker på opplæringjakt i Bangdalen

Erfaring i praksis

Opplæringsjakta er laget for nye jegere, og mange tar steget videre, til egne jaktlag eller andre tilbud hos Statskog.

– For mange blir dette et vendepunkt. De får prøvd seg i trygge rammer og får et realistisk bilde av hva jakt innebærer, både av ansvar, samarbeid og etikk. Det er verdifull erfaring, uavhengig av om det felles dyr eller ikke, sier Grøndal.

I løpet av kursperioden får deltakerne være med på praktisk jakt, snakke jaktetikk og lære håndtering av felt vilt når det felles dyr. Samtidig understrekes det at jakt aldri er en «felle-garanti».

– Det er en del av læringen. Deltakerne får innsikt i hele jaktprosessen, også det å håndtere usikkerhet og forstå at jakt ikke alltid ender med felling, sier Grøndal.

I sesong 3 av Med naturen som arbeidsplass møter du Eva Kristin der hun tar med nye og nysgjerrige jegere ut på opplæringsjakt, både på elg i Bangdalen og på hare i nærområdet.

Slik søker du

Krav til deltakelse, søknadsfrister og oversikt over årets opplæringsjakter finner du på statskog.no. Oversikten finner du her.

Ønsker du å abonnere på nyheter fra Statskog. Registrere deg her.