Biologen som sikrer naturhensyn
I sesong 3 av Med naturen som arbeidsplass tar Statskogs biolog Ola Eian deg med ut i felt. Han kartlegger naturverdier og vurderer hensyn før Statskog setter i gang tiltak i skog og utmark.
I serien blir du bedre kjent med hva biologrollen kan innebære i praksis.
Olas feltjobb
Ola Eian jobber som biolog på skogavdelingen i Statskog i Namsos. Han bor i Osen på Fosenhalvøya og kommer fra Osen og Roan. I jobben legger han naturhensyn inn i planleggingen av skogsdrift, blant annet ved å kartlegge naturverdier i skog og utmark før Statskog gjennomfører tiltak.
- Å gå ute i felt er herlig og gøy. Men både før og etter en feltbefaring gjør jeg mye forarbeid og dokumentasjon. Jeg klargjør logistikk, apper og digitale kart. I etterkant skriver jeg rapporter og dokumenterer vurderingene jeg gjør i skogbrukssaker, forklarer Ola.
Dette ser du i sesong 3
I sesong 3 rykker Ola ut etter varsel om lynantent brann i fjellet mellom Osen og Namdalseidet. Dette er varsler som kan komme fra publikum, Statskogs brannvakt eller brannvesenet. Han vurderer konsekvensene for naturmangfoldet og vurderer videre tiltak, for eksempel å skjerme deler av området fra hogst som et «minireservat».
Ved elva undersøker han elvemusling og hvilke krav arten stiller til vannkvalitet og stabile bunnforhold, sammen med fagekspert på elvemusling Anton Rikstad.
Slik viser serien hvordan Statskog bruker fagkunnskap til å forvalte fellesskapets ressurser i praksis.
TMM Produksjon
Ola Eian og Anton Rikstad, tidligere fiskeforvalter hos Statsforvalteren, og fagekspert på elvemusling.
Derfor er jobben viktig
Ola minner oss på at det meste vi gjør setter spor i naturen. Når vi slukker skogbranner for å beskytte folk, infrastruktur og tømmerverdier, kan vi samtidig ta bort levesteder som oppstår etter brann. Derfor kan Statskog la deler av brannområdet ligge. Mye av naturhensynet skjer dessuten før folk flest merker noe, når Ola følger krav og gjør faglige vurderinger som legger rammene for hvordan Statskog kan bruke arealene.
- Skogen skal romme mange hensyn, som naturmangfold, tømmer, klima og friluftsliv. Når interessene tidvis står mot hverandre, blir det også uenighet. Det gjør naturforvaltning både krevende og spennende, sier Ola.
Her kan du se «Med naturen som arbeidsplass»
Du kan se alle sesongene av serien på statskog.no
Serien er også tilgjengelig:
- Statskogs YouTube‑kanal
- fortløpende på Naturkanal1 sin abonnementstjeneste