To Statskog-hytter i Hemnes og Hattfjelldal får nytt liv
Statskog har bygget opp Lomtjønnstua i Hemnes etter brannen i 2024 og satt i stand populære Tiplingen skogstue i Hattfjelldal. Lomtjønnstua får løsninger som skal gjøre hytta mer tilgjengelig for flere.
Hanne Marit Mikaelsen
Lomtjønsstua ligger like ved Stormyrbassenget. Bademuligheter!
Toppfoto: Lomstjønnstua
Lomtjønnstua blir lettere å bruke for flere
Lomtjønnstua ved Stormyrbassenget i Hemnes er snart klar for nye gjester. Den gamle hytta brant ned i 2024, men Statskog bestemte raskt at tilbudet skulle bygges opp igjen på samme sted. Valget falt på Ranahytta, etter at Statskog hadde bedt tre lokale hytteleverandører om tilbud.
Statskog har prioritert løsninger som gjør Lomtjønnstua enklere å bruke for flere. Kort vei fra parkering og gode tur- og fiskemuligheter rett utenfor døra gjør hytta særlig aktuell for barnefamilier. Hytta får trinnfri adkomst og god plass innvendig. Etter hvert skal også uteområdet bli bedre tilpasset personer med nedsatt bevegelsesevne. – Vi ønsker at flere skal kunne ta del i gode naturopplevelser, sier Hanne Marit Mikalsen, seniorkonsulent eiendom i Statskog.
Hytta har båt inkludert i leia, og Stormyrbassenget er kjent for gode muligheter for ørretfiske.
Lomtjønnstua åpner for bestilling fra 20. juli. Statskog har satt en redusert døgnpris fram til september, mens arbeidet med uteområdet blir ferdigstilt.
– Hytta har fått et betydelig løft, og vi tror mange vil sette pris på både beliggenheten og de nye løsningene, sier Mikalsen.
Her kan du lese mer om Lomtjønnstua (inatur.no)
Hanne Marit Mikaelsen
Solcellepanel gir lys og enkel strømforsyning i Tiplingen Skogstue
Historisk skogstue ved Børgefjell er satt i stand
Statskog har satt i stand Tiplingen skogstue ved Vestre Tiplingen, i ytterkanten av Børgefjell nasjonalpark. Innvendig har hytta fått nytt gulv, nytt kjøkken, nye senger og et nytt vindu mot vannet. Samtidig har arbeidet handlet om å bevare særpreget til den gamle stua.
Historien strekker seg tilbake til 1913, da Ole Nordmo og Sivert Olsen bygde den opprinnelige stua på Sandmoen i Susendalen. Skogvoktere, skogforvaltere og skogsarbeidere brukte stua i arbeidet sitt etter at staten kjøpte eiendommene i Hattfjelldal. Stua var senere innom flere steder før Statens skoger fraktet den inn til Vestre Tiplingen i 1966. Der tok den over en ny rolle som oppsyns- og velferdshytte etter at myndighetene opprettet Børgefjell nasjonalpark (kilde: Elgposten/Halle Heggli)
– Tiplingen skogstue har en beliggenhet og en historie som gjør den spesiell. Interessen for hytta viser at dette er et tilbud mange setter pris på. Derfor har det vært viktig å ta vare på uttrykket, samtidig som gjestene får bedre fasiliteter inne, sier Mikalsen.
Hanne Marit Mikaelsen
Tiplingen Skogstue gir deg tilgang på dette fantatiske landskapet
Hytter og koier på fellesskapets grunn
Statskog har over 120 utleiehytter fra Agder i sør til Troms i nord, og mange åpne buer og koier som alle kan bruke gratis. Slik legger Statskog til rette for jakt, fiske og friluftsliv, og gjør det enklere for flere å komme seg ut.
Her finner du en oversikt over Statskog utleiehytter og åpne buer.